Uge 48-49 Skeikampen, 30. november til 3. december 2025
Trænersamling for aktive langrendsinstruktører (eller nye/kommende)
Turbeskrivelse og deltagere
Københavns Skiklub vil gerne i gang med mere efteruddannelse af vores aktive langrendstrænere, herunder få en større andel af unge instruktører gjort mere aktive.
På den baggrund arrangeres en gratis forlænget weekend til Skeikampen lige op til vores uge 49 klubture til samme destination.
Skiinstruktion, træning og sociale aktiviteter
På den baggrund arrangeres en gratis forlænget weekend til Skeikampen lige op til vores uge 49 klubture til samme destination. Det betyder du har mulighed for efterfølgende at deltage på denne som træner eller deltage på henholdsvis BSI 1 eller BSI 2 uddannelsen fra DDS.
Søndag eftermiddag og mandag er træningen på egen hånd, men der vil blive tilbudt træning tirsdag og onsdag af højt kvalificerede norsk trænere.
Om BSI-uddannelse på efterfølgende uge 49 klubtur
Vi har igen i år fået etableret et samarbejde med Den Danske Skiskole (DDS), om efteruddannelses kursus/workshop for uddannede instruktører. Er du medlem af KS og ønsker langrendsinstruktøruddannelse sker tilmeldingen via Den Danske Skiskole: BSI1 langrend - https://dendanskeskiskole.dk/kursus/kalender/1913 og BSI2 langrend - https://dendanskeskiskole.dk/kursus/kalender/1915 med almindelig tilmelding til turen, hvor du i bemærkninger skriver, at du er tilmeldt/ønsker tilmelding til DDS.

Området, ophold og forplejning
Vi bor i 8-10 personers veludrustede lejligheder/hytter. Lejlighedsfordeling tilstræbes at ske ifølge dine ønsker i tilmeldingen. I Skeikampen er en god købmand og sportsbutik som man nemt kan stå på ski ned til/gå og bussen vil i tillæg på vejen fra Gardemoen stoppe i Lillehammer ved et indkøbscenter for at I kan handle og dernæst fortsætte mod Skeikampen. Forplejning er ikke inkluderet i turen, og koordineres med de øvrige kursister.
Nøglen udleveres i receptionen søndag ved ankomst eller ved nærmere anvisning, herunder eventuelt opbevaring af bagage imens man er på ski. Lejlighederne skal ryddes pænt op, men slutrengøring er indregnet i prisen. Deltager du på klubtruren i uge 49 skal du påregne at skulle flytte lejlighed.
Medbring dynebetræk, lagen, pudebetræk, håndklæde, viskestykke og tabletter til opvaskemaskinen. I kan dog leje sengetøj og håndklæde, hvilket kan registreres ved tilmelding, men betales lokalt ved ankomst (kr. 150)
Se www.skeikampen.no hvis du vil vide mere om destinationen.
Der er følgende instrukser i forhold til turen. De der skal undervise i slutningen af uge 49, hvilket skal aftales med Jakob Ghisler, tilmelder sig normalt, men skriver i kommentarerne at de kun er med transfer retur. De får deres flybillet afregnet via Acubiz, som de plejer, og den eneste forskel er, at der er en anden afrejsedato end på resten af instruktørerne.
De som skal på BSI kursus i uge 49 bestiller og betaler som normalt, og skriver tilsvarende at de kun er med transfer retur (samme pris).
Transport
Du skal med et fly søndag morgen/formiddag til Oslo Gardemoen, som du selv bestiller, men får beløbet refunderet via Acubiz. Vi har sammen med Skeikampen sørget for fra Oslo til Skeikampen. Ligeledes vil der være transfer retur til Oslo for dem som ikke deltager på klubturen.
Som medlem af KS, der er medlem af Danmarks Skiforbund, kan man individuelt bestille sportsbilletter med SAS. Det giver både rabat på billetten og ret til - udover håndbagage og en indtjekket kuffert - gratis at få en skipose plus en mindre taske med støvler med. Sportsbilletter har flere fordele. Man kan gratis ændre navn på billetten op til én time før afgang, der er fleksible annulleringsregler, og man kan ændre flyvedato eller aflyse uden beregning. Se vejledning til at booke sportsbillet: SAS Sportsaftale (ks-ski.dk) - Man kan også vælge en tilsvarende rejse hos Norwegian.
SAS
Afgang CPH Kastrup søndag den 30. november kl. 09:00 med ankomst Gardemoen 10:15 (alternativ afgang kl.08:05 med ankomst 09:20)
Retur retur fra OSL Gardemoen onsdag den 3. december 21:05 med ankomst 22:20.
eller retur fra OSL Gardermoen søndag den 7. december. 18:55 med ankomst Kastrup 20:10
Norwegian
Ingen afgange søndag morgen
Rerur fra OSL Gardermoen onsdag den 3. december. 18.45 med ankomst Kastrup 20.00
Retur fra OSL Gardermoen søndag den 7. december. 19.45 med ankomst Kastrup 21.00
Bussen kører hjem kl. 15.00 fra Skeikampen og vi ankommer ca. 17.30-18 til Gardermoen - afhænger af vejret.
Pris og tilmelding
Grundpriser
Beskrivelse | Pris (DKK) |
Langrends trænersamling ifølge aftale med Kåre | 0 Kr. |
*Husk tilmelding foregår individuelt på hver sin medlemsprofil, dvs. du skal vælge kun en af ovennævnte grundpriser på hver profil i familien
Tilkøb
Beskrivelse | Pris (DKK) |
Transfer Gardemoen-Skikampen søndag 30/11 | 0 Kr. |
Transfer - Skeikampen-Gardemoen Onsdag 3/12 | 0 Kr. |
Transfer Skeikampen-Gardemoen Søndag 7/12 | 0 Kr. |
Frist for tilmelding: | Tilmeldingsfristen er 27. oktober 2025. Du skal aftale din deltagelse med Kåre fra bestyrelsen, hvorefter du vil blive påsat turen |
Afbestilling/aflysning: | Tilmeldingen er som udgangspunkt bindende. |
Forbehold: |
|
Udstyrsleje: | Vi forventer alle trænere medbringer eget udstyr. |
Kontaktoplysning og det frivillige arbejde.
Klubture laves af frivillige turledere sammen med frivillige skiinstruktører, der bruger deres ferie på at lave disse oplevelser for klubbens medlemmer. Derfor hjælp dem med at skabe en god tur ved at støtte dem i deres opgave, og tilbyde dem en hjælpende hånd. - Du og din familie er nemlig med til at skabe turen.
Forsikringer og rejsegaranti
Er du medlem af en dansk skiklub registreret under Dansk Skiforbund, så har du automatisk en ansvarsforsikring gennem Idrættens Rejseforsikring, som alle skiklubmedlemmer automatisk får.
Klubbens medlemmer er derfor omfattet af Idrættens rejseforsikring, der varetages af forsikringsmægleren Hansson & Partners. Forsikringen dækker rejser overalt i verden, udenfor Danmark. Forsikringen omfatter sygdom/tilskadekomst/dødsfald, hjemtransport, ansvar og afbestillingsforsikring, men andre forsikringsselskaber kan have tillægsforsikringer, der bedre understøtter jeres behov, så læs betingelserne og foretag en egen vurdering på Idrætsrejse - Fælles forsikringer - idraettensforsikringer
Klubbens ledere og trænere, der udfører arbejde for klubben, er desuden omfattet af en skades- og ulykkesforsikring. Forsikringsselskaberne udbyder rejseforsikringer, der kan indeholde tillægsdækninger, f.eks. erstatningsrejse eller erstatning for ødelagte rejsedøgn. Selskabernes tillægsdækninger kan også omfatte ulykkesforsikring der dækker varige men. Vi opfordrer medlemmerne til at læse betingelserne og foretage egen vurdering.
Turen arrangeres direkte af Københavns Skiklub, og er derfor ikke dækket af Rejsegarantifonden.